Dnes trochu odlehčeně - nebo naopak? Zmínka bude o kolumbijské kuchyni 🙂

Představíte si nějaký pokrm nebo ovoce?

Základ kolumbijské kuchyně je rýže, která nechybí ani v národním jídle Bandeja paisa. V tomto jídle si pochutnáte také na fazolích, masu, škvarkách, avokádu, smaženém platanu a vajíčku. Na talíři nebude chybět ani arepa - kukuřičná placka. Není toho málo, že ano?

Ajiaco

Oblíbenou polévkou je ajiaco, která může být také jako hlavní jídlo, protože se podává s rýží a avokádem. Polévka mi základem trochu připomíná naší bramboračku, ale obsahuje také kuřecí maso a kukuřici, jak můžete vidět na obrázku.

Arepas

Arepas – kukuřičné placky jsou dalším typickým jídlem v Kolumbii. Často se přímo do těsta vmíchá čerstvý sýr nebo se může dát na placku. Placka je vysoká asi 1 cm. Prodává se také s náplní - varianta zdravého hamburgeru 🙂 Dovnitř se dá například vajíčko, maso, rajče apod.

Kolumbie je úžasná v tom, že celý rok je k dostání čerstvé ovoce. Na trhu si můžete vybrat z desítek druhů ovoce a zeleniny. Se spoustu druhů jsem se u nás nesetkala - kvajáva nebo guanabana (český překlad jsem nenalezla). Ovoce jako marakuja, mango, ananas a další jsou samozřejmostí.

Mě osobně nejvíce chybí nápoje z čerstvého ovoce - ovocné šťávy nebo koktejly. V každé restauraci je výběr z několika druhů. Tradičně se připravují vždy čerstvé - ovoce se rozmixuje a dolije se voda nebo mléko. Výborný koktejl je například z guanabany a mléka. Z čerstvého ovoce se také vyrábějí skvělé zmrzliny.

Recept na kukuřičné placky

Doma si můžete si vyzkoušet kukuřičné placky, které jsou snadné na přípravu. Budete potřebovat kukuřičnou mouku, vodu, trochu soli a čerstvý sýr.

Kukuřičnou mouku smícháte s hrnkem vlažné vody, přidáte špetku soli a mícháte. Nakonec přidáte nastrouhaný čerstvý sýr. Z těsta uděláte kulatou placku, o něco větší než se dělají lívance. Poté smažíte z každé strany přibližně 5 minut.

Arepas se mužou podávat například i ke snídaní nejlépe s horkou čokoládou, která je v Kolumbii výborná – prodávají se „sloupce“ čokolády a jen se rozvaří v mléce. Mňam 🙂

Preji Vám dobrou chut!

Buen provecho!